Najzaujímavejšie mosty postavené na Slovensku v rokoch 2014 - 2018

Autor: Peter Paulík | 9.6.2018 o 21:02 | (upravené 10.6.2018 o 14:08) Karma článku: 10,45 | Prečítané:  7362x

O tom čo sa stavbárom nepodarí sa  z médií dozviete do pár hodín. O tom čo sa im podarí a na čo môžme byť hrdý sa ale často nedozviete nikdy. Týmto blogom by som chcel tento nepomer mierne skorigovať.

Minulý mesiac sa v Žiline konala konferencia, ktorá sa venovala mostom postaveným na Slovensku v rokoch 2014 - 2018. Konferenciu pripravila organizácia fib pod záštitou ministra PaeDr. Árpáda Érseka a prezidenta fib international prof. Huga Corresa Peirettiho zo Španielska. V blogu prinášam prehľad najzaujímavejších mostov, ktoré boli v tomto období na Slovensku dokončené a ktoré boli na tejto konferencii prezentované.

Územie Slovenska je veľmi rôznorodé a členité, čo v sebe obnáša množstvo mostárskych výziev pri prekonávaní údolí a riek. Každý nový kilometer diaľnic najmä v severnej časti Slovenska vyžaduje mnoho mostov a komplikovaných inžinierskych riešení. Podmienky, akými sú napr. potrebné parametre diaľnice, charakter terénu, čo najnižšia cena pri zodpovedajúcej kvalite, rýchlosť výstavby a možnosti zhotoviteľov postupne formujú viaceré jedinečné mosty. Pozrite si to NAJ z mostov čo sme na území SR postavili za posledné 4 roky.

(fotografie sú prevzaté z prednášok jednotlivých firiem uvedených na konci blogu)

Diaľnica D3 Svrčinovec - Skalité

Na tomto úseku boli dokončené viaceré výnimočné mosty. Ako prvý z nich uvediem most pod pracovným označením "237". Most bol stavaný technológiou vysúvania, ktorú som už opísal v jednom mojom staršom blogu. Tento most bol výnimočný najmä z hľadiska riešenia výstavby, ktorú komplikoval blízky tunel a tak sa muselo použiť netradičné riešenie umiestnenia výsuvného zariadenia na pilieri. Most má dĺžku 406 metrov.

Ďalším mostom na tomto úseku je most "Valy", ktorý je najvyšším mostom na území Slovenska. Jeho mostovka je v najvyššom bode vo výške 86 metrov nad dnom údolia. Most bol postavený technológiou letmej betonáže, pri ktorej sa postupovalo symetricky od piliera systémom tzv. vahadla. Maximálne rozpätie mosta (osová vzdialenosť pilierov) je 92 metrov a dĺžka mosta je 593 metrov.. Okrem veľkej výšky komplikoval výstavbu aj častý silný vietor v údolí a tuhá zima.

Neďaleko tohto mosta v smere k Poľským hraniciam bol dokončený ďalší veľký most, aj keď v tieni mosta "Valy". V každom prípade bol na projekciu a výstavbu nemenej náročný. Most "Markov" preklenul údolie vo výške 50 metrov s max. rozpätím 94 metrov.

V rámci tohto úseku diaľnice, ako aj na iných úsekoch diaľnic, bolo postavených niekoľko mostov z tzv. tyčových prefabrikátov, ktoré sa montujú zavážacími žeriavmi. Táto technológia má na SR bohatú minulosť a je vyvinutá do modernej podoby. Jej obmedzením je max. rozpätie, ktoré je zatiaľ v rámci našich možností na úrovni 42 metrov.

Netradičnými mostami z tohto úseku diaľnice boli mosty "Vŕšok" a Čadečka" riešené ako spriahnutá konštrukcia. Oceľové hlavné nosníky sa vysunuli pomocou lisov ponad piliere a následne sa betonážnym vozíkom zhotovila mostovka.

Najdlhším mostom na tomto úseku diaľnice (D3), ktorý bol v rokoch 2014-2018 dokončený je most s pracovným označením "223" ponad Hričovskú priehradu. Dĺžka tohto mosta je 1437 m pričom jeho jednotlivé celky boli stavané rôznymi technológiami - letmá betonáž a výsuvná skruž (pohyblivé debnenie podopreté na pilieroch).

Na letmo betónovanú časť mosta nadväzujú estakády postavené výsuvnou skružou, pričom sa využila jedna z najväčších takýchto skruží v Európe (aj keď teda nebola ani zďaleka využitá na svoju max. kapacitu).

Ďalšou časťou cestnej infraštruktúry Slovenska, kde prebieha intenzívna výstavba je diaľnica D1, ktorá je rozdelená na niekoľko úsekov.

Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka

Prvým z väčších mostov na tomto úseku bol most "201" dĺžky 854 metrov, pričom časť mosta bola stavaná vysúvaním (podobne ako pri moste vo Svrčinovci) a časť na pevnej podpernej skruži.

Ďalej na trase sa nachádza most "205", dĺžky 628 metrov, ktorý bol stavaný výsuvnou skružou. Táto technológia patrí medzi tie najefektívnejšie s primeranou adaptabilitou na rôznu geometriu mosta.

Posledným mostom z tohto úseku, ktorý som do blogu vybral je most s pracovným označením "209" stavaný technológiou letmej montáže. Táto technológia má na Slovensku hlboké korene, keďže jedny z prvých železničných mostov tohto typu v Európe boli postavené práve na našom území. Most je pri použití tejto technológie stavaný zo segmentov, ktoré sa montujú špeciálnym žeriavom. Dĺžka mosta je 1039 metrov.

Dubná skala - Turany

Veľmi náročnou stavbou, ktorá bola dokončená na tomto úseku je súbor mostov preklenujúcich rieku Váh a existujúce cestné ťahy. Hlavný mostný objekt tohto súboru bol stavaný letmou betonážou s rozpätím 125 metrov. Dĺžka mosta je 500 metrov.

Fričovce - Svinná

Jednými z najzaujímavejších mostov tohto úseku, ktoré boli na konferencii fib prezentované, boli mosty 204 a 206, budované na celý profil diaľnice (nosná konštrukcia nesie celý profil a nie len jeden smer ako to bolo pri predošlých mostoch). Maximálne rozpätie mosta "204" je 88 metrov. Komoru mosta po stranách podopierajú prefabrikované vzpery a na výstavbu sa využili betonážne vozíky z výstavby mosta v Považskej Bystrici.

Okrem cestných a diaľničných mostov prebieha intenzívna výstavba aj železničných mostov. Jedným z nich bol most pri Trenčíne, ktorý preklenul rieku Váh. Most stavaný letmou betonážou má dĺžku 345 metrov a jeho maximálne rozpätie je 52 metrov. Mohutné piliere sú žo železobetónu a sú obložené kameňom.

Samozrejme na území SR bolo v tomto období dokončených výrazne viacej menších či väčších mostov, ktoré sa do blogu nedostali. To však neznamená že nie sú dôležité, alebo že sú nejako oveľa menej zaujímavé či nebodaj menej potrebné. Každý most má v infraštruktúre svoje miesto a sami uznáte, že aj keď čo i len jeden most je potrebné uzavrieť, vie to narobiť v doprave výrazné komplikácie. Preto každá jedna stavba tohto druhu je výnimočná a potrebná. Do každého jedného mosta sa vložilo kus práce, kus duše a umu a tak každý most nesie v sebe niečo zo svojej doby a niečo z ľudí, ktorý na ňom pracovali a to aj dlho po tom, ako tu oni už nie sú. Preto každý jeden most je jedinečný a výnimočný nech už je akýkoľvek.

Fotografie prevzaté z prednášok: (1) Peter Paulík, (2) DOPRASTAV, (3) VÁHOSTAV, (4) STRABAG, (5) VALBEK (6) DOKA (7) SHP (8) DOPRAVOPROJEKT (9) CEMOS

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

To nemôže dopadnúť dobre (píše Ivan Mikloš)

Vláda má za sebou prvých trinásť mesiacov, čo je vždy to najsľubnejšie obdobie na prípravu dôležitých reforiem.


Už ste čítali?