Video výstavby mosta "vesmírnou technológiou"

Autor: Peter Paulík | 25.10.2015 o 12:14 | (upravené 25.10.2015 o 14:24) Karma článku: 9,87 | Prečítané:  3505x

Ako spam sa v posledných dňoch šíri video „vesmírnej technológie“ výstavby mostov. O komentároch typu: na Slovensku sa takto nebude stavať ani o 100 rokov ani nehovoriac. Pozrime sa na to ale aj trochu komplexnejšie.

Video o ktorom je reč pochádza z Číny, ktorá túto technológiu posunula o level ďalej. Táto technológia však nie je výhodná za každých okolností.

Technológia je stará už niekoľko desaťročí, volá sa montáž po poliach (full-span precasting) a používa sa v niekoľkých rôznych modifikáciách:

A aj keď teda vyzerá ako veľmi efektívna, treba si uvedomiť aj ďalšie súvislosti, ktoré laikom unikajú. Je vidieť pojazdný montážny žeriav, ktorý dováža hotové kusy mosta  a ten doslova rastie do dĺžky z hodiny na hodinu. Čo už ale nevidieť je, že aj tie prefabrikované kusy treba niekedy vyrobiť a tiež aj tie piliere treba niekedy postaviť. Toto už ale na tomto videu nevidieť a nie každý si to pri pohľade na video uvedomí. Niektoré technológie umožňujú súčasné stavanie pilierov a hornej stavby a sú teda z časového hľadiska výstavby na tom potom takmer rovnako.

Druhá vec je že takýto most sa skladá z viacerých tzv. proste uložených polí a takáto sústava nie je staticky veľmi efektívna a teda na meter mosta bude určite drahšia v porovnaní s mostom skladajúceho sa zo spojitých polí. Ďalšia nevýhoda tejto technológie je dvojnásobný počet ložísk, čo je zase nákladnejšie aj v rámci obstarávania aj v rámci údržby (ložiská majú menšiu životnosť ako most a treba ich meniť). Aby toho nebolo málo, takto stavaný most potrebuje dilatáciu nad každým pilierom oproti spojitým mostom, ktoré majú dilatácie umožňujúce teplotné pohyby mosta len pri krajných oporách.  Keď si to teda spočítame, až tak ružovo to vyzerať nebude a keby sme to použili na Slovensku bola by okamžite kritika že koľko veľa u nás stojí meter mosta ...

Takže nakoniec je záver asi taký, že pre krátke mosty nie je táto technológia v žiadnom prípade rentabilná a jej jediná výhoda je aj pri dlhých mostoch rýchlosť výstavby. Z hľadiska rentabilnosti montážneho žeriava je potrebné aby ten most mal niekoľko desiatok polí a aby boli vo výhľade viaceré podobné mosty, kde sa dá použiť. Preto sa na mosty vždy treba pozerať komplexne a nie len z nejakého obmedzeného uhla pohľadu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Problémový Solej končí na Najvyššom súde. Po návrate z péenky ho vyhodili

Konanie bývalého kancelára súdu prešetruje polícia.

Bödöra po príchode na políciu zadržali

Bödör sa neskoro večer vrátil z Chorvátska.


Už ste čítali?