Rekonštrukcia Starého mosta v Bratislave, fiasko a podobné novinárske absurdnosti.

Autor: Peter Paulík | 1.9.2015 o 10:34 | (upravené 1.9.2015 o 10:40) Karma článku: 12,43 | Prečítané:  25073x

To že je Starý most stredobodom médií sa dalo čakať, takýto most sa totižto buduje na Slovensku max. tak raz za 10 rokov. Situácia v médiách je však úplne iná ako by človek čakal.

Pre médiá sa most nestal unikátnym technickým objektom, na ktorom sa dajú ukázať bežným ľuďom unikátne technické riešenia, ktoré dokážeme skĺbiť dokopy aj na našom malom Slovensku. Stal sa z neho objekt škodoradostného výsmechu a nezmyselného hľadania senzácie a kritiky za každú cenu. To čo médiá v jeho súvislosti predvádzajú nemá obdoby.

Most sa medzičasom stal známym už aj vo Svete, kde vďaka unikátnemu spôsobu jeho realizácie si vyslúžil uznanie odbornej verejnosti. Uznanie si zaslúžil aj od jedného z najznámejších svetových technológov na výstavbu mostov Marca Rosignoliho. Zvládnuť výstavbu a výsun takejto dlhej priehradovej konštrukcie je technicky mimoriadne náročné. Nehovoriac o vysúvaní s pomocou súlodia na rieke, našľapovanie na klzné ložiská pri veľkých deformáciách a pod. Výstavba piliera v Dunaji je ďalšia kapitola, ktorú si žiadny laik nedokáže ani len predstaviť. Avšak novinári namiesto toho aby ľuďom priblížili tieto technické riešenia, stále iba hľadajú ako most očierniť a získať kritickými článkami čo možno najväčšiu čítanosť. Štandardná práca dnešných novinárov.

Porovnávať túto stavbu s mostom Červenej armády je ďalším nezmyslom. Treba si uvedomiť, že Červená armáda postavila vojenské montované provizórium, ktoré malo slúžiť len pár rokov a mala k tomu k dispozícii vyše tisíc pracovníkov a zajatcov. Navyše nemusela riešiť politické zákulisie, vtedy trebalo postaviť čokoľvek čo najskôr. Ako prvý prišiel s takýmto porovnávaním Denník N.

https://dennikn.sk/158365/rusi-postavili-po-vojne-stary-most-za-pat-mesiacov-stal-68-rokov-stare-fotky/

Na článku som odmietol spolupracovať, lebo už z kontextu som cítil úmysel zaujať práve kritickým tónom. Napriek tomu moje fotky použili a zakázali k článku diskusiu. Názor na takúto novinársku prácu si urobí každý sám.

Doteraz som v podstate senzačné články v novinách a na webe v podstate ignoroval, avšak článok čo sa prednedávnom objavil v Novom čase bol úplným vrcholom novinárskeho hyenizmu.

 http://www.cas.sk/clanok/328200/vysuvanie-stareho-mosta-sa-skoncilo-fiaskom-slubovali-az-70-metrov-nepohli-sa-ani-o-kusok.html#

Článok Jozefa Havrillu znížil novinársku latku až na samú zem. To, že na začiatku, pri naplavovaní súlodia a jeho rektifikácii nie všetko išlo hladko je celkom normálne. Nie je to operácia, ktorá sa robí každý deň. Výsun konštrukcie sa nakoniec podaril aj veľkou časovou rezervou a technicky to pri posúvaní všetko hralo ako hodinky.  Drobné zádrhely sa riešili operatívne a celý proces bol krásnou demonštráciou vrcholu inžinierskeho staviteľstva a mostariny. To že tam niektorí členovia tímu strávili takmer 48 hodín bez spánku už nikoho nezaujíma a ako sa to vlastne posúva taktiež nie. Dôležité je zaujať už názvom článku, informáciou o chudákoch zopár Bratislavčanoch, čo prišli na nábrežie a nič nevideli. Páni novinári toto nie je cirkus, toto je stavba!  

Len ten kto reálne už niečo niekedy staval dokáže pochopiť, že aj napriek tomu, že si všetko pripravíte, niečo sa vždy skomplikuje. Ale od toho sú tam inžinieri a technici, že to operatívne riešia. Je jasné, že ani na tejto stavbe nešlo všetko hladko a bolo množstvo komplikácií a zádrhelov, čo však pri takejto komplexnej konštrukcii je celkom normálne. Je pravda, že mnohé veci by sa boli dali spraviť aj lepšie, ale ľahko sa hovorí keď sa už objavia, jednoducho nejaká maličkosť pozornosti pri projektovaní a stavbe vždy ujde. A keďže stavbu pravidelne navštevujem, musím povedať, že tam vládne profesionalita a pracujú tam skúsení mostári a technici. A tak stále čakám aj na nejaký pozitívny článok, lebo keby sme my tak stavali mosty ako niektorí novinári píšu články, tak to by bola potom už len ozajstná senzácia......

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Polícia zatiaľ obvinenie Trnku nezrušila, prípad študuje Čižnár

Dozorujúci prokurátor spochybnil dôvod na stíhanie bývalého šéfa prokuratúry.

Dobré ráno

Dobré ráno: Video z Kočnerovej jachty je len začiatok

V Kočnerovej knižnici sa ešte skrývajú ďalšie fotky či videá.

Bödörova výpoveď nesedí s Threemou

Haščák riešil s Kočnerom aj siskára Forischa.


Už ste čítali?