Mosty Portugalska - Lisabon

Autor: Peter Paulík | 7.8.2015 o 23:53 | (upravené 10.8.2015 o 21:05) Karma článku: 6,05 | Prečítané:  2623x

Lisabon okrem toho že patrí medzi najkrajšie mestá Európy s množstvom kultúrnych pamiatok, je aj domov niekoľkých unikátnych mostov.

Avšak na rozdiel od Porta, kde sú všetky najzaujímavejšie mosty v podstate pokope, v Lisabone sú rozložené v rôznych kútoch mesta, vzdialené aj niekoľko kilometrov od seba. Do blogu som vybral 3 najzaujímavejšie z nich.

Akvadukt Águas Livres

Prvým z nich je akvadukt postavený v roku 1744, ktorý patrí medzi najväčšie kamenné akvadukty Sveta.  Jeho celková dĺžka je 941 metrov a v najvyššom mieste sa tiahne až 65 metrov nad terénom. Akvadukt  je súčasťou systému privádzajúceho vodu z miesta vzdialeného 18 km od mesta, pričom celková sústava zásobujúca mesto mala v čase výstavby dĺžku až 58 km.  Vezmúc do úvahy technológie 18. storočia, bola stavba takéhoto diela mimoriadne náročná, no aj napriek mnohým komplikáciám ju zvládli za necelých 13 rokov.

Akvadukt slúžil nielen na zásobovanie mesta vodou, ale zároveň slúžil aj pre peších, ktorý si mohli cestou cez neho skrátiť prechod údolia o niekoľko desiatok minút. Nie vždy to však bolo bezpečné. V Rokoch 1836-1840 na ňom úradoval Diogo Alves, známy aj ako akvaduktový vrah, ktorý tam okradol a zavraždil približne 70 ľudí. Po krádeži ich zhodil z akvadukta aby to vyzeralo ako samovražda. Dioga nakoniec dolapili a popravili.

Akvadukt pôsobí monumentálne a za malý poplatok sa môžete cezeň prejsť s nádherným výhľadom na mesto.  Dnes však už svojmu účelu neslúži a nepatrí ani medzi hlavné atrakcie mesta .... len málo turistov o ňom vie a ešte menej sa po ňom prejde. 

Most 25. Apríla

Most patrí medzi veľké visuté mosty a svojou farbou pripomína americký most Golden Gate, ktorým bol inšpirovaný a je jeho sesterským mostom. Tesne za ním sa zase týči socha Krista a tak pri prechádzke nábrežím máte zaujímavý pocit kombinácie Rio de Janeira a San Francisca, sochy a stavby, duchovnej viery a vecnej techniky. 

Most s dvoma podlažiami (hornom a spodnou mostovkou) bol dokončený v roku 1966 odkedy slúži cestnej aj železničnej doprave. S rozpätím hlavného poľa, 1013 metrov, preklenujúcim rieku Tagus, bol po dokončení najväčším visutým mostom Európy. Pomenovanie dostal po tzv. Karafiátovej revolúcii, ktorá v roku 1974 zvrhla diktatúru a nastolila v Portugalsku demokraciu.

Zaujímavosťou mosta sú aj zdvojené hlavné nosné laná, ktoré sú nad krajným pilierom odklonené a vedú do mohutných kotevných blokov - tie zachytávajú ťahovú silu kombináciou vlastnej hmotnosti, trenia a kotvenia do podložia.

Most Vasco da Gama

Posledným vybraným mostov je najdlhší most Európy, pomenovaný po portugalskom moreplavcovi, “Most Vasco da Gama“ s celkovou dĺžkou 17,2 km, dokončený v roku 1998.

Most pozostáva zo 7 sekcií, ktoré stavali rôznymi technológiami. Pri výstavbe niektorých estakád sa vo veľkom využívali najmä prefabrikované diely, ktoré sa dovážali špeciálnym plávajúcim žeriavom, ktorý ich následne dvíhal a osadzoval na piliere. Niektoré časti vážili až  2200 ton. Náročným bolo aj zakladanie pilierov na pilotách siahajúcich na niektorých miestach až 90 metrov pod dno mora.

Dominantou mosta je zavesené hlavné pole s max. rozpätím 420 metrov, ktoré sa nachádza v blízkosti areálu navrhnutom S. Calatravom, v blízkosti vlakovej stanice Oriente.  Výstavba celého 17 km dlhého mosta trvala len 3 roky, pričom sa spotrebovalo 730 000 kubíkov betónu.

Portugalsko sa tak aj vďaka týmto mostom radí medzi najzaujímavejšie mostárske destinácie Sveta a je príkladom, že aj malá krajina môže stavať veľké veci. Stačí na to dostatok podpory a dobré víno, dobrí mostári už potom prídu sami :)

Súvisiaci blog: Mosty Portugalska -  Porto

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Polícia zatiaľ obvinenie Trnku nezrušila, prípad študuje Čižnár

Dozorujúci prokurátor spochybnil dôvod na stíhanie bývalého šéfa prokuratúry.

Dobré ráno

Dobré ráno: Video z Kočnerovej jachty je len začiatok

V Kočnerovej knižnici sa ešte skrývajú ďalšie fotky či videá.

Bödörova výpoveď nesedí s Threemou

Haščák riešil s Kočnerom aj siskára Forischa.


Už ste čítali?