reklama

Mosty Portugalska – Porto

Blog sa venuje vybraným mostom v Portugalsku, ktoré patria medzi tie najzaujímavejšie na Svete vďaka svojim technickým parametrom, histórii a elegancii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Portugalsko aj keď je malou krajinou a rozlohou aj počtom obyvateľstva je len cca 2x také veľké ako Slovensko, má v rámci mostov významné svetové postavenie. Portugalské firmy zaoberajúce sa výstavbou a navrhovaním mostov sú známe na celom Svete a operujú aj na našom území. Napr. výsuvná skruž, ktorá patrí v rámci Európy medzi tie najväčšie, je už niekoľko rokov nasadená na rôznych úsekoch slovenských diaľnic vo výstavbe.

Skruž z Portugalska nasadená na výstavbe slovenských diaľničných mostov.
Skruž z Portugalska nasadená na výstavbe slovenských diaľničných mostov. 

Portugalci v rámci svojej “sféry vplyvu“ postavili už mnoho rekordných, krásnych a inovatívnych mostov. Zopár z nich možno vidieť aj priamo v Portugalsku, v mestách Lisabon a Porto.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvá časť blogu je venovaná mestu Porto, ktoré sa preslávilo najmä svojim portským vínom vyrábaným z odrody viniča pestovaného na brehoch rieky Douro. Práve potreba spojiť dva brehy tejto rieky v blízkosti strategického prístavu pri Atlantickom pobreží viedla k budovaniu prvých mostov v tomto regióne. Porto je doslova snom každého mostára - mimoriadne vhodná geológia, pevné skalné brehy s nie veľmi hlbokým kaňonom rieky, prekvitajúci obchod v prístave s dostatkom finančnej podpory pre stavbu a o víne ani nehovoriac :). A tak sa tu postupne postavilo niekoľko mostárskych skvostov ....

Prvé mosty, tak ako na väčšine riek boli len dočasné, loďkové s krátkou životnosťou a obmedzenou funkčnosťou. O ich slabej spoľahlivosti svedčí aj udalosť zo začiatku 19. storočia, keď sa jeden z nich potopil a rozpadol pod náporom utekajúceho davu v roku 1809, pri úteku vojakov a obyvateľov pred Napoleonovou armádou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Loďkový most zo začiatku 19. storočia
Loďkový most zo začiatku 19. storočia 

Pri tejto tragédii zahynulo niekoľko stoviek ľudí a táto nešťastná udalosť viedla k rozhodnutiu postaviť spoľahlivý trvalý most, ktorý by nebol závislí od ročného obdobia či počasia. Prvý trvalý most bol v meste Porto postavený v roku 1843 v najužšom mieste ústia rieky podľa projektu Estanislaua Bigota.

Prvé trvalé premostenie rieky Douro v Porte.
Prvé trvalé premostenie rieky Douro v Porte. 

Tento visutý most s rozpätím 170 metrov však slúžil len pomerne krátko. V dobe jeho návrhu sa ešte o kmitaní konštrukcií vo vetre veľa nevedelo a tak postupne únava materiálu spolu s koróziou lán most natoľko poškodili, že ho museli v roku 1888 rozobrať. Kolapsy a poškodenia visutých mostov boli v tej dobe pomerne časté ich návrh vždy vychádzal len zo skúseností, bez hlbšieho pochopenia tejto problematiky. Kvôli tejto zlej skúsenosti sa odvtedy v Porte už viacej takýto typ konštrukcie nikdy nepostavil. Dodnes sa však zachoval jeden z pôvodných pylónov na pravom brehu rieky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Zachovaný pylón na pravom brehu a pamätná tabuľa
Zachovaný pylón na pravom brehu a pamätná tabuľa 

V druhej polovici 19. storočia nastal aj v Portugalsku rozmach železničnej dopravy s prioritou prepojenia miest Lisabon a Porto. V rámci tejto trasy sa postavilo množstvo mostov rôzneho druhu avšak jednou z najťažších prekážok prestavovala práve rieka Douro. Vypísaná súťaž na návrh mosta prilákala do týchto končín aj jedného z najznámejších mostárov a konštruktérov 19. storočia, francúza Gustáva Eiffela. Jeho návrh mosta, ktorý vypracoval spolu s kolegom Théophilom Seyrigom bol výrazne najlacnejšou alternatívou premostenia údolia. V tom čase, v roku 1877, sa jednalo o najväčší oblúkový most Sveta s rozpätím 160 metrov. Eiffelova najnižšia cena však nevychádzala zo šetrenia materiálov ako tomu často býva dnes, ale jednoducho z geniálneho konštrukčného riešenia – v takejto geológii, s technológiami 19. storočia a lacnou pracovnou silou bol jednoducho priehradový oblúkový most najvhodnejšou alternatívou. Inovatívny bol aj spôsob výstavby bez použitia dočasných podpier, čo takisto ušetrilo nemalé finančné prostriedky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Most Márie Pie vo výstavbe
Most Márie Pie vo výstavbe 

Most Márie Pie sa zachoval až do dnešných dní, avšak dnes už železničnej doprave neslúži a patrí medzi hlavné atrakcie mesta.

Most "Maria Pia"
Most "Maria Pia" 

Keďže v čase dokončenia tohto mosta už pomaly dosluhoval spomínaný visutý most bola mestom vypísaná ďalšia súťaž na cestný most. A keďže portské víno je naozaj chutné, Eiffel a jeho spolupracovník Seyrig sa rozhodli v meste ešte pobudnúť.

Inšpiratívny výhľad z pracovne G. Eiffela
Inšpiratívny výhľad z pracovne G. Eiffela 

Spolu navrhli ďalší nádherný most zapadajúci do prostredia mesta s rozpätím 172 m.

Nočný pohľad na most Ľudovíta I.
Nočný pohľad na most Ľudovíta I. 

Most Ľudovíta I. je podľa môjho názoru, čiastočne ovplyvneného aj ochutnávkou vín, jedným z najkrajších priehradových oblúkových mostov Sveta. Kombinácia dvoch podlaží mosta, kamenných základov krajných pilierov, ktoré pôsobia ako vstupná brána na most a atmosférou mesta sú jednoducho jedinečné.

Pohľad na konštrukciu
Pohľad na konštrukciu 
Dolná mostovka podvesená na konštrukciu oblúka
Dolná mostovka podvesená na konštrukciu oblúka 

Tieto dva mosty postačovali mestu 80 rokov a ďalší most bol postavený až v roku 1963 s rekordným rozpätím betónového oblúka 270 metrov. 

Most Arrabida - výstavba
Most Arrabida - výstavba 
Most Arrabida
Most Arrabida 

Aj napriek tomu, že sa most nachádza už mimo hlavnej pešej zóny centra mesta, má tak ako jeho predchodcovia elegantné línie s rôznymi dekoračnými prvkami, ktoré ale za zase nie sú moc prehnané. Jeho tvar je dokonale zladený s funkčnosťou a pravidlom FFF (Form Follow Force – tvar sleduje silu).

Detaily železobetónového mosta Arrabida
Detaily železobetónového mosta Arrabida 

Ďalším mostom, ktorý pribudol v roku 1991, je nový železničný rámový most stavaný letmou betonážou s taktiež úctyhodným rozpätím pre tento typ konštrukcie - 250 metrov. Elegantná na bielo natretá konštrukcia ostro kontrastuje s historickým Eiffelovým mostom a svedčí a pokroku betónového mostného staviteľstva, ktoré v čase stavby jeho predchodcu ešte vôbec neexistovalo. Detaily však úplne ustúpili a ostala len čistá funkčná línia. O tom, či sa však tento most do daného prostredia hodí, sa dá debatovať celý večer. Niekomu sa páči, niekomu nie.

Most sv. Jána
Most sv. Jána 

No a posledným mostom postaveným cez rieku Douro v centre Porta je most pomenovaný po Henrichovi Moreplavcovi. Most postavený v roku 2003 je betónovým oblúkovým mostom s najväčšou smelosťou oblúka na Svete ((rozpätie^2)/vzopätie)). Pri rozpätí 280 m, má most vzopätie len 25 metrov. Stavba takéhoto mosta je podmienená výbornou geológiou o ktoré sa môže oblúk rozoprieť a smelosťou jeho konštruktérov :).

Most vo výstavbe
Most vo výstavbe 
Most "Henricha Moreplavca"
Most "Henricha Moreplavca"  

Porto je tak mestom, ktoré sa môže pochváliť sériou rekordných mostov, ktoré sú zároveň aj bravúrne technicky zvládnuté. Práve v technickej dokonalosti tkvie ich estetický vzhľad a v kombinácii s históriou, ktorou mesto doslova dýcha a skvelým portským vínom je Porto rajom všetkých mostárskych fanatikov.

Mosty spájajú nielen brehy - mostári z Nemecka, Rakúska, Iránu, Austrálie a Slovenska
Mosty spájajú nielen brehy - mostári z Nemecka, Rakúska, Iránu, Austrálie a Slovenska 
Peter Paulík

Peter Paulík

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Stavebná fakulta STU - Katedra betónových konštrukcií a mostovKNIHA:Mosty na území Slovenska Zoznam autorových rubrík:  Veda a filozofiaMostyStatikaVšeličo

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu