Bláznivé mosty III.

Autor: Peter Paulík | 19.12.2013 o 22:37 | (upravené 19.12.2013 o 23:08) Karma článku: 10,07 | Prečítané:  3306x

Po dlhšom čase sa v mojej zbierke obrázkov z internetu opäť nazbierala séria netradičných mostov zo Sveta. V blogu prinášam unikáty, pri ktorých často dizajn tvrdo potlačil zdravý rozum, alebo naopak, logický tvar mosta bol naplno využitý a zaujímavo doplnený. Niektoré mosty sú zase veľmi jednoduché a plne slúžia účelu na ktorý boli postavené po zohľadnení všetkých nárokov na ich konštrukciu.

Ako prvý most som vybral tzv. Dračí most, ktorý bol postavený vo Vietname v roku 2012. Samotný most by bol tuctovým mostom, nebyť zaujímavého doplnenia stužujúcich oblúkov o "dračí motív".  Oblúky boli doplnené dekoratívnymi šupinami a k nim boli doplnené chvost a hlava draka, ktorá dokonca môže chrliť oheň či vodu. Takéto spojenie mosta a sochy je naozaj veľmi ojedinelé a je pekným príkladom ako sa dá skĺbiť funkčnosť stavby s netradičným dizajnom.

1.jpg 1a.jpg

anh-8850d.jpg

Ďalším mostom zaradeným do výberu  je taliansky most ponad rieku Basento, ktorý bol postavený v roku 1974. Most úplne búra všetky tradičné predstavy o pilieroch, ktoré sú nahradené netradične tvarovanou "škrupinou". Cena za takýto tvar je však niekoľkonásobná oproti klasickému tvaru pilierov, a pravdu povediac, výkresy ako aj debnenie mosta museli byť nočnou morou jeho staviteľov, ktorí sa akiste dodnes spotení budia z hrozných snov :-).

2.jpg

Ak neviete čo so škaredým bežným mostom v meste namaľujte ho ako Lego. Krajším sa síce nestane, ale vytvoríte atrakciu, ktorá ho preslávi na celom Svete. Tento "unikát" bol postavený, resp. namaľovaný v Nemecku.

3.jpg

A čo so spadnutým mostom? Dá sa zrekonštruovať aj veľmi lacno, treba len nájsť odvážneho statika a ležerného zhotoviteľa.

4.jpg

Pri stavbe mostov je potrebné okrem statických požiadaviek splniť aj množstvo ďalších aspektov ako napr. šírkové usporiadanie, či dodržanie plavebných gabaritov. Tak sa môže ľahko stať, že most si vyžiada dlhé príjazdné rampy či vysoké násypy. V Texase to však vyriešili veľmi jednoducho ..... , len treba veriť že silná námraza či sneh sa nikdy neobjavia.

5.jpg 5b.jpg

Netradičná lávka pre peších Singapure je ďalším výplodom tamojších uletených architektov, ktorí milujú bláznivé tvary a krikľavé farby. Táto prekombinovaná konštrukcia však určite zanechá hlboký duševný dojem, prípadne vás dlhodobo poznačí :).

6.jpg

Podobne ani Číňania neostali uleteným tvarom nič dlžný. V príprave na realizáciu je tento 150 metrov dlhý netradičný "vlnitý" most.

7.jpg

Ďalším extrémom sú lanové visuté lávky v Taliansku a Švajčiarsku, ktoré patria medzi tie, na ktoré tak ľahko nezabudnete, ak teda vôbec nazbierate dostatok odvahy na ich prekonanie.

8.jpg 8b.jpg

A nakoniec posledným mostom tretej série je drevený most Holandsku. Aj keď teda drevené mosty zväčša pôsobia ľahko a elegantne, na tomto moste sa zrejme drevom veľmi nešetrilo. Výsledkom je táto ozruta premosťujúca diaľnicu.

9.jpg

Mosty môžu mať rozmanité podoby, pričom ale ich nosná konštrukcia musí vždy zabezpečiť jeho bezpečnosť, spoľahlivosť a funkčnosť. Samozrejme splnenie týchto požiadaviek sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi, ktoré sa líšia cenou a dizajnom. A práve tento pomer medzi dizajnom a cenou je nepriamo úmerný a tak je vždy otázne ku ktorej alternatíve sa prikloniť ... prípadne ako nájsť nejaký kompromis.  Niekedy sa to podarí, no ako bolo možné vidieť na mnohých prípadoch aj v tomto blogu, niekedy nie. Ale tak ako napr. aj medzi rastlinami a živočíchmi existujú rôzne bizarné tvary, tak aj k mostom patria takéto netradičné "jedince".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Problémový Solej končí na Najvyššom súde. Po návrate z péenky ho vyhodili

Konanie bývalého kancelára súdu prešetruje polícia.

Bödöra po príchode na políciu zadržali

Bödör sa neskoro večer vrátil z Chorvátska.


Už ste čítali?