Unikátny kamenný most pri Krásne nad Kysucou

Autor: Peter Paulík | 26.9.2011 o 18:10 | (upravené 11.1.2012 o 13:35) Karma článku: 14,80 | Prečítané:  4815x

Obyvatelia mestečka Krásno nad Kysucou možno ani len netušia aký unikátny most stojí len cca 4 km od centra ich mesta a nebyť náhody, nevedel by som o ňom ani ja. Čo ma však prekvapilo ešte viac, tento most nefiguruje v žiadnej knihe zaoberajúcou sa mostným staviteľstvom na území SR, nie je propagovaný ani ako turistická atrakcia  a nie je ani v evidencii Pamiatkového úradu SR. Veď áno .. kamenných mostov je na Slovensku viacero ... ale nie dĺžky 50 metrov.....

Na most som natrafil úplnou náhodou, keďže som zabudol odbočiť na ceste z Krásna smerom na Žilinu a  dostal som sa na miestnu komunikáciu vedúcu cez časť Blažkov .... no a tak ako každý iný vodič som si na ceste ihneď všimol kamenný parapet mosta :-).  Mám celkom dobrý prehľad o mostoch na SR, najmä teda o kamenných, no o žiadnom celo-kamennom moste na Kysuciach  som sa doteraz nikde nedočítal. Keď som sa potom na most pozrel zboku neveril som vlastným očiam. Je vôbec možné aby takýto veľkolepý kamenný most nebol nikde evidovaný, alebo spomenutý?   Most sa tiahne cca 10 metrov ponad malé údolie potoka, ktorý preklenuje klenbou svetlosti 5.8 metra a výšky až vyše 9.4 metra. Popri výške je prekvapivá aj jeho dĺžka, ktorú som predbežne odhadol na 50 metrov, čím zrejme s prehľadom prekonáva dĺžky všeobecne známych celo-kamenných mostov v Gelnici a Poltári. Na moste nechýbajú ani klasické kamenné otvory slúžiace k odvodneniu mostovky, ktorá je medzi parapetmi široká 7.35 metra.

most_v_krasne_nad_kysucou_3.JPG

most_krasno_2.JPG

Samotný most pôsobí monumentálne a hneď na prvý pohľad je vidieť, že majstri, ktorí na ňom pracovali boli veľmi zručný a precízny. Tony kameňa sú naskladané s geometrickou presnosťou a pedantnosťou. Podobná precíznosť je veľmi zriedkavá dokonca aj u podstatne menších kamenných mostov s dĺžkami okolo 10 metrov.

detail.jpg

Od miestneho obyvateľa, ktorý býva v dome hneď vedľa mosta som sa dozvedel, že ho zrejme stavali po 1. svetovej vojne vojnoví zajatci, no táto informácia je zatiaľ neoverená. (Medzičasom sa mi zo Slov. správy ciest podarilo zistiť, že most je z roku 1897 ... takže po prvej svetovej vojne ho zrejme len rekonštruovali). Počet takýchto monumentálnych kamenných mostov na Slovensku možno zrátať na prstoch jednej ruky a tak i tento by si zaslúžil väčšiu pozornosť a popularitu.

most_krasno_nad_kysucou.JPG

Žiaľ momentálne o moste vie len pár miestnych ľudí, ktorí si však jeho hodnotu vôbec neuvedomujú a robia si hneď vedľa neho skládku smetí. Menší kamenný mostík stojaci len pár metrov od tohto, sa už medzičasom zmenil na úložisko všemožného odpadu, ktorý obyvatelia nazhromaždili pod jeho kamennú klenbu.  Snáď tento most bude mať viac šťastia.

P.S.:  Budem vďačný za každé doplňujúce info o tomto moste.

GPS: +49° 21' 53.67", +18°50' 08.82"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Následky psychopatov zostanú aj po pandémii (píše Michal Havran)

Budú chcieť zneužiť vírus, aby nám vzali slobodu.

Sú rúška zbytočné? Názor už menia aj Nemci a Američania

V krajinách, kde nosia rúška, je boj proti koronavírusu úspešnejší.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Akt koaličnej lojality

Hromadný podpis koaličnej zmluvy je lepší ako vypnutie krajiny.


Už ste čítali?