reklama

Priesvitný betón

Napriek tomu, že princíp fungovania priesvitného betónu  je veľmi jednoduchý a jeho výroba je pomerne ľahko realizovateľná, bol tento druh betónu vynájdený až v roku 2001 Áronom Losonczim z Maďarska. Možno nebol prvý koho takáto myšlienka napadla, no určite bol prvý kto si nechal takýto typ betónu patentovať, čo mu následne zaručilo svetovú slávu najmä v odbore architektúry a stavebných materiálov. Prvotné veľké vízie architektov však neskôr schladila cena tohto druhu betónu, ktorá je rádovo 200 krát vyššia než cena bežných betónov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Prenos svetla cez betón je možný vďaka prídavku cca 4% sklených vlákien usporiadaných takým spôsobom, aby viedli svetlo od jedného povrchu k druhému. Priemer používaných sklených vlákien sa pohybuje od 2 µm do 2 mm. Aby sa dal takýto betón vyrobiť je ešte potrebné vynechať hrubé frakcie kameniva zo zmesi tak, aby vyrobený betón dobre vyplnil medzery medzi sklenými vláknami. Sklené vlákna sú ukladané v rastri cca 2 až 5mm, pričom platí, že čím ich dáte hustejšie o to lepšie bude potom tento betón prenášať svetlo. Keďže sú vlákna ukladané rovnobežne, svetelná informácia z jednej strany betónu sa takmer nemenne prenáša na druhú stranu. Práve vďaka tomuto pôsobeniu zostávajú zachované ostré línie tieňov aj po prechode stenou (na rozdiel od chaotického usporiadania vlákien, kedy je síce betón priesvitný no nie je možné rozoznávať tvary za ním).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Keďže prechod svetla prostredníctvom sklených vlákien je veľmi dobrý, je možné vyrobiť priesvitný betón hrúbky až 20 metrov. Výhodou oproti iným priesvitným materiálom je najmä fakt, že vďaka nepatrnému množstvu sklených vlákien v betóne ostávajú takmer všetky jeho mechanické vlastnosti nezmenené. To umožňuje z tohto betónu vyrábať priesvitné nosné konštrukcie budov alebo iných konštrukcií. Pevnosť v tlaku takéhoto betónu dosahuje až 60 MPa, čím sa dokonca blíži k spodnej hranici vysokopevnostných betónov (bežný betón má cca 20 až 30 MPa). Samozrejme vyššiu pevnosť nedosahuje vďaka skleným vláknam, ale najmä vďaka receptúre s nižším vodným súčiniteľom (pomer vody k cementu).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Momentálne využitie priesvitného betónu je značne limitované najmä jeho vysokou cenou, ktorá súvisí s cenou sklených vlákien ako aj s náročnejšou výrobou ovplyvnenou ukladaním vlákien do požadovaného rastra. Napr. 1 m2 steny hrubej 200 mm vyjde na cca 4000 eur, pričom z normálneho betónu tej istej pevnosti by to bolo cca 20 eur. Tento typ betónu sa zatiaľ využil len pri stavbách menších pamätníkov, prípadne reklamných stien, no v po dôkladnejšom overení jeho mechanických vlastností a poklese jeho ceny by sa mohol začať využívať aj v nosných častiach konštrukcií. Zaujímavý by mohol byť napríklad nejaký priesvitný most pre peších prípadne budova s priesvitným stĺporadím....

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každopádne stavby zhotovené z takéhoto typu betónu by mohli v budúcnosti výrazne rozšíriť oblasť využitia betónu aj na miesta a konštrukcie, kde je zatiaľ z estetického hľadiska preferovaný iný materiál.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Priesvitná stena budovy Iberville Parish Veterans Memorial

Peter Paulík

Peter Paulík

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Stavebná fakulta STU - Katedra betónových konštrukcií a mostovKNIHA:Mosty na území Slovenska Zoznam autorových rubrík:  Veda a filozofiaMostyStatikaVšeličo

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu