Mosty vyobrazené na eurobankovkách budú reálne

Autor: Peter Paulík | 21.6.2011 o 14:40 | (upravené 21.6.2011 o 14:51) Karma článku: 8,73 | Prečítané:  2824x

Mosty na eurobankovkách predstavú symbol spájania a spolupráce, pričom na jednotlivých nominálnych hodnotách bankoviek sú vyobrazené mosty z rôznych období. Tak ako stúpa nominálna hodnota bankovky aj most, ktorý je na nej vyobrazený predstavuje čoraz vyšší stupeň vývoja inžinierskeho staviteľstva.  Každá bankovka zastupuje určité architektonické obdobie od antiky (5€), cez románsku architektúru (10€), Gotiku (20€), Renesanciu (50€), Baroko (100€), Secesiu (200 €) až po modernú architektúru (500€). Z tohto architektonického obdobia je následne vybraný aj most reprezentujúci inžinierske staviteľstvo danej doby. Podľa kritérií, ktoré sa stanovili pri výbere návrhu však žiadna konštrukcia nemohla byť reálnou a tak aj autor dizajnu eurobankoviek Rakúšan Robert Kalina musel vytvoriť fiktívne mosty, ktoré nenájdete v žiadnej krajine.

Pravdou však je, že autor pri návrhu vychádzal z reálnych konštrukcií a tak niektoré mosty silno pripomínajú existujúce konštrukcie (napr. most na 5€ bankovke nápadne pripomína  Pont du Gard). Každopádne však rozdiely tam sú a tak filozofia fiktívnych mostov ostala zachovaná.

EUR_5.jpg le-pont-du-gard.jpg

Umelec Robin Stam z Holandska sa však nedávno rozhodol, že túto fikciu pretvorí na realitu a postaví mosty podľa predlohy na eurobankovkách.  Bude to zrejme po prvýkrát v histórii keď sa podľa motívu z bankovky postaví reálna konštrukcia. Určitým zjednodušením však bezpochyby je, že na bankovkách nenájdete žiadne rozmerové kóty a tak môže umelec zostrojiť most akýchkoľvek rozmerov a ak proporčne zvládne dimenzie, môže hrdo prehlásiť že jeho mosty sú také isté ako mosty vyobrazené na európskych bankovkách. V každom prípade to však bol originálny nápad a tak sa zase raz z umelca stane slávny mostár :-).

bridges-of-europe-robin-stam.jpg

stam_bridges_position.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štátna poisťovňa nemá peniaze na zdravie. Manko je vyše 50 miliónov

Odhad peňažnej straty na základe analýzy spoločnosti Deloitte potvrdil pre SME finančný manažér a bývalý audítor Marián Jánoš.

DOMOV

Kde sa darí zločinu? Policajti prekreslili mapy kriminality

Polícia hlási viac násilností a mravnostnej kriminality.

TECH

Poruchy spánku, bolesti hlavy. Aké sú dôsledky zmeny času

Zmätok, nepríjemné posuny aj ranná neistota.


Už ste čítali?